ceviz kurdu

Kıssadan Hisse: Ceviz Kurdu

Ceviz kurdu, gireceği kadar bir delik açarak cevizin içine girer.
Cevizin içi insan beynine benzer, başlar onu yemeye.

Cevizi yedikçe şişmanlayan kurdun karnı gün geçtikçe büyür. Kurtçuk, cevizin lezzetinden dolayı akıbetinden habersiz ceviz yemeye devam eder. Yeterince doyunca girdiği cevizin içinden çıkmak ister. Ama girdiği delikten şişmanlamasından dolayı da çıkamaz. Bu arada; içi yenilen ceviz de kurumuş ve sertleşmiştir, çıkmak için deliği genişletmekte imkansızdır.

Delikten çıkmak için tek çare var: Zayıflamak.

Kurtçuk çaresizlikten zayıflamak için günlerce aç kalır. Aç kaldıkça zayıflar, eski cılız haline döner. Artık çıkma vakti gelmiştir.

Çıktığında mevsim bitmiş, ortada aç ve cılız bir kurtçuk ile bir içsiz ceviz kalmıştır.

Kıssadan Hisse: Kurtçuğun iştahı ve hırsı geçici olarak nefsini ve midesini tatmin etse de sonuç olarak bu tatmin kurtçuğa pişmanlık getirmiştir. Kimi insanlarda da aynı kurtçukta olduğu gibi para ve mal – mülk hırsı, makam hırsı, şan şöhret hırsı geçici zenginlikler, makamlar kazandırabilir. Hırsının verdiği gözü doymazlıkla hak ve hukuka dikkat etmeden hak etmediği kazançlar elde edebilir. Makam ve şan şöhret sahibi olabilir. Her sahip olunanın bir de hesabının olacağının unutulmaması gerekir. Çoğu zaman büyük hesap gününe kalmadan bu dünyada da hesaplar görülür. Kurtçuğun akıbetine düşmek istemiyorsak hırsımızı dizginlemesini bilmeliyiz.

 

Yorum Yap

*

Next ArticleMüslümanlar olarak nerede hata yapıyoruz?